جعبه سنتور

یکی از سوالاتی که فراوان از من پرسیده میشود این است که چه جعبه سنتوری مناسب تر است؟

به طور کل جعبه سنتور به دو دسته تقسیم میشود

هارد کیس و سافت کیس

1-هارد کیس به معنای جعبه سخت سنتور است نوعی از کیف سنتور که استحکام زیادی دارد و جنس آن سخت و خشک است.این نوع جعبه وزن زیادی دارد و عایق خوبی در برابر تغییرات دما نیست.

2-سافت کیس

این نوع جعبه سنتور از جنس یونولیت ساخته میشود استحکام آن در مقام مقایسه با هاد کیس کمتر است.وزن بسیار کمی دارد و عایق حرارتی بسیار خوبی است.

اما کدام یک از این دو نوع جعبه مناسب تر است؟

در انتخاب جعبه سنتور باید به سه نکته اساسی اشاره کرد

1-وزن جعبه

وزن جعبه سنتور از اهمیت بالایی برخوردار است.  هرچه وزن یک جعبه کمتر باشد حمل آن آسان تر است.کیف هایی که وزن زیادی دارند باعث خسته شدن نوازنده میشوند و حمل آن دشوار است. پس اگر جعبه سنتور خود را زیاد این بر و آن بر میبرید جعبه یونولیت از همه سبک تر و حمل آن راحت تر است.

2-عایق حرارتی

سنتور 72 سیم دارد و اگر از کوک خارج شود برای نوازنده ایجاد دردسر میکند یکی از مهمترین عوامل خارج شدن کوک سنتور تغییر دمای آن است چرا که موجب انبساط و انقباض سیم ها میشود و لاجرم سنتور از کوک خارج میشود.ضمن این که دمای بالا برای سنتور خوب نیست چرا که گرم شدن سنتور موجب پایین آمدن مقاومت چسب اتصالات آن میشود و خطر باز شدن سنتور را در پی دارد.بهترین نوع جعبه از لحاض مقاومت حرارتی جعبه یونولیت است که بسیار عایق خوبی در برابر سرما و گرماست.

3- استحکام

یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب جعبه سنتور مقاومت در برابر تکان و ضربه است در این مورد هارد کیس بر کیف های یونولیت ارجعیت دارد.اما در مجموع کیف های یونولیت نیز مقاومت خوبی در برابر ضربه دارند و مورد قبول واقع شده اند.

در مجموع سنتور هاشمی کیف های یونولیت را به نوازندگان پیشنهاد میکند چرا که هم سبک و قابل حمل هسنتند و هم عایق خوبی در برابر سرما و گرما هستند و در مجموع استحکام قابل قبولی نیز دارند.

بهترین نوع کیف یونولیت سنتور آن است که با چرم پوشیده شده باشد جدیدا با چرم مصنوعی کیف های زیبایی ساخته میشود که از کیفیت قابل قبولی نیز بر خوردارند.

در نصویر زیر یک کیف یونولیت با روکش چرم مصنوعی را مشاهده میکنید.

ابراهیم هاشمی سازنده و نوازنده سنتور

image-preview
loading